Protez Bacak İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

tick svgrepo com 2 Protez bacak, uzuvunu kaybeden bireylerin hareket kabiliyetlerini ve yaşam kalitelerini artırmak için geliştirilen yapay uzuvlardır.

tick svgrepo com 2 Bu makalede, protez bacak ile ilgili sıkça sorulan soruları cevaplayacağız.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak, uzuv kaybı yaşamış bireylerin kaybettikleri uzvu yerine kullanılan, genellikle özel olarak tasarlanmış yapay bacak anlamına gelir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protezler, hareket yeteneğini geri kazandırmak ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla üretilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak uygulaması için hastadan önce ölçü alınır ve hasta öyküsü dinlenir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Gerekli bilgiler alındıktan sonra protez bacağın cinsine karar verilir ve gerekli montajlardan sonra protez bacak hazır hale gelir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Sonrasında uzmanlarımız, protezin soket kısmını hastanın güdüğüne geçirerek fizik tedavi sürecine başlarlar.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak, diz kapağının alt kısmından veya üst kısmından ampute olmuş kişiler için kullanılmaktadır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak markaları Ottobock,Össur,Ortetek ve Bionest markalarıdır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Hasta aktivite düzeyine en uygun olan protezi bu markalardan seçmelidir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak, hasta amputasyon olduktan 3 ay sonra uygulanabilmektedir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Kişi şeker hastalığı sebebi ile ampute olmuş ise bu süre 4 ay olabilmektedir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Sgk, protez bacaklar için ödeme yapmaktadır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Hangi protez bacak cinsi için, ne kadar ödeme alabilirim gibi sorularınız için bize ulaşınız.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacakların fiyatları hastanın beklentileri,aktivite düzeyi ve yaşına bağlı olarak değişmektedir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Kliniğimizde protez bacaklar 25.000 tl’den başlamaktadır. 

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak, hastanın güdüğüne takıldıktan sonra fizik tedavi süreci başlamaktadır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bu süreçte hasta, uzmanlarımıza beklentilerini anlatır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Sonrasında güdük ve protez arasında tam uyum hedeflenir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Güdük ve protez bacak arasındaki uyum sağlandıktan sonra hasta herhangi bir acı veya ağrı hissetmez.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak hafif ıslak bir bez veya ıslak mendil yardımı ile silinebilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bunun haricinde sabun veya temizleyici maddelerden kaçınılmalıdır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bu durumlarda protez bacakların çelik aksamları zarar görebilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacakların garanti süreleri 2 yıldır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Kullanılacak olan silikon liner parçalarının garanti süreleri ise 6 aydır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Günümüzde 3 çeşit protez bacak cinsi vardır. Bunlar;

tick svgrepo com 2 Diz altı protez bacaklar

tick svgrepo com 2 Diz üstü protez bacaklar

tick svgrepo com 2 Diz dezartikülasyonson protez bacaklar

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak fiyatları 25.000 Tl ile 1.000.000 Tl arasında değişen bir fiyata sahiptir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez firmalarının amacı hastalara doğru bilgi ve ürün vermektir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacakların, fiyatlarını değiştiren faktörler, protez bacaklar da istenen durumlara göre değişiklik gösterir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bunlar;

tick svgrepo com 2 Protezin markası

tick svgrepo com 2 Güdüğün durumu

tick svgrepo com 2 Kullanıcının istekleri

tick svgrepo com 2 Soketin kalitesi

tick svgrepo com 2 Silikon liner markası

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Sosyal Güvenlik Kurumu (Sgk), protez bacak ödemelerinin bir kısmını karşılamaktadır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Sgk, sigortalı çalışanlar için protez ücretinin %20’sini, emekliler için ise %10’unu ödemektedir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Sgk, protez bacaklar için 10.200 Tl ile 82.000 Tl arasında bir ödeme yapmaktadır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak ücretleri, hastaların tercihlerine bağlı olarak değişen bir durumdur.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bazı kişiler kaliteli özelliklere sahip protez bacakları tercih ederken, bazıları sadece günlük yaşamlarını sürdürebilecekleri bir protez bacağı tercih ederler.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez özellikleri ve kullanıcı talepleri arttıkça fiyat da doğru orantılı olarak artar.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez fiyatını etkileyen faktörler şunlardır:

tick svgrepo com 2 Protez bacak markası

tick svgrepo com 2 Protez ayak modeli

tick svgrepo com 2 Seçilen karbon ayak

tick svgrepo com 2 Soketin karbon olması

tick svgrepo com 2 İsteğe göre silikon liner

tick svgrepo com 2 Hastanın güdük durumu

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Uzmanlarımız, hasta ile birlikte en uygun protez bacağa karar verdikten sonra hastadan ölçü alınır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Hastadan ölçü alındıktan sonra hastanın durumuna bağlı olarak 7-10 gün arasında protez bacak teslim edilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacakların ömürleri genel olarak 7-8 yıl arasındadır fakat, protez bacakların ömürleri genel olarak kullanıcı tarafından belirlenir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacağına koruyucu şekilde yaklaşan hastalar protez bacaklarını 12-15 yıl kadar kullanabilmektedir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bu durumda Sgk ödeneği de önemlidir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Sgk 5 yılda bir kez ödeme yaptığı için hastalar 5 yıllık bir sürede protezlerini yenileyebilmektedir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacağınız ile birlikte otomatik araçları kullanabilme hakkınız vardır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Manuel araçlar için devlet izni yoktur.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacağın yapımı birkaç aşamadan gerçekleşmektedir. Bunlar nelerdir;

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Muayene ve Değerlendirme: Protez bacak yapım süreci, ampute olan kişinin ilk muayenesiyle başlar. Bu aşamada, kişinin sağlık durumu, amputasyon seviyesi, yaşam tarzı, hedefleri ve beklentileri değerlendirilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Ölçü Alımı: Protez bacak yapımında, amputasyon bölgesine uygun ölçülerin alınması gereklidir. Bu aşamada, protez bacak yapımı için kişinin bacak ve kas yapısı ölçülür.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Kalıp Alımı: Protez bacak yapımında, amputasyon bölgesinin kalıbı alınır. Kalıp, protezin doğru boyut ve şekle sahip olmasını sağlamak için çok önemlidir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protezin Tasarımı: Protez bacak tasarımı, kişinin ölçüleri ve kalıbı kullanılarak yapılır. Tasarım aşamasında, protezin yapısal özellikleri, malzemeleri ve özellikleri belirlenir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez Bacağın Montajı: Protez bacak montajı, protez bacak tasarımının uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Protezin birçok parçası vardır ve bu parçalar, özel cihazlar kullanılarak montajlanır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protezin Ayarlanması: Protez bacak, kişinin vücuduna uygun bir şekilde ayarlanmalıdır ki hasta günlük hayatında herhangi bir sorun yaşamasın.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak için hastadan öncelikle ölçü alınması gerekir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Alınan bu ölçü ile hastanın güdük kalıbı ortaya çıkmaktadır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bu kalıp ile hastaya önce deneme soketi ardından kalıcı karbon soket yapılır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak ile birleştirilen bu soket ile diz altı protez bacak yapılmış olur.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Daha sonra güdüğe silikon liner geçirilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Silikon liner güdüğün tahriş olmasını engeller.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Silikon liner takılan güdük, karbon soketin içine sokularak protez bacak takma işi tamamlanmış olur ve ilk kullanım ise fizik tedavi süreci başlar.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Silikon liner, güdüğün sokete girerken tahriş olmaması sebebi ile giyilen, silikon malzemeden yapılmış bir kılıftır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Silikon liner, protez bacağın kişinin cildine doğrudan temasını önler ve cildin protez bacak tarafından sürtünmesine veya baskıya maruz kalmasını engeller.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Aynı zamanda, silikon liner, protez bacağın kişinin bacağına sıkı bir şekilde tutunmasını sağlayarak, protez bacak hareketlerinin daha doğal olmasına yardımcı olur ve kullanıcının dengesini artırır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Ayrıca, silikon linerlerin içinde hava veya  terleme kaynaklı su dolaşımını sağlayan kanallar bulunur, bu da cildin havalandırılmasını ve terin atılmasını sağlar.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Silikon linerler, farklı boyutlardadırlar ve kişinin bacak ölçüleri ve protez bacak cinsine göre seçilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak soketi, güdük ile protezin birleşmesi için kişiye özel olarak yapılan bir üründür.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Hastanın güdük ölçüleri alınarak kişiye özel olarak üretilen soket, protez bacağa monte edilerek hastanın güdüğüne geçirilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Soketin farklı türleri mevcuttur fakat son yıllarda karbon soket talepleri oldukça fazla bir şekilde artmıştır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Karbon soketin tercih edilme sebebi ise hafif, kuvvetli, kırılmaya karşı dirençli ve en önemli özellik olarak kozmetik açıdan oldukça estetik olmasıdır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Deneme soketi, protez uygulanacak kişilere veya mevcut soketini yenileyecek kişilere uygulanan bir üründür.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Deneme soketi, kalıcı karbon soketin yapımından önce kullanılır ve hastanın proteze alışmasını sağlar.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Genellikle hastaya, belirli bir süre (genellikle ortalama 1 ay) bu deneme soketiyle yaşamaya devam etmesi önerilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bu süre boyunca, gözlemlenmesi gereken şey, güdüğün deneme soketine uyumudur.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Eğer güdükte herhangi bir sorun tespit edilirse, kalıcı soketin yapımına geçilmeden önce gerekli müdahaleler yapılır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Böylelikle, kalıcı karbon soket, deneme soketindeki verilere dayanarak sorunsuz bir şekilde üretilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Karbon soket, deneme soketi sonrası yapılması gereken kalıcı soket türüdür.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bu soket ile birlikte hasta günlük yaşamına çok daha güvenli bir şekilde devam etmektedir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Deneme soketlerinde deforme olma veya kırılabilme problemleri yaşanabilirken kalıcı karbon protez soketlerinde bu problem yaşanmaz.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Kalıcı karbon protez bacak soketleri karbon malzemesi ile yapıldığı için oldukça ince olmasına rağmen çok dayanıklıdır ve kırılma problemi yaşamazlar.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Karbon soketin fiyatı, güdüğün özelliklerine göre değişiklik gösterir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bazı güdükler oldukça ince yapılıdır ve bu tip güdüklere az miktarda karbon (hammadde) malzemesi kullanılır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Öte yandan, bazı güdükler ise kilo ile doğru orantılı olarak kalın olabilir ve bu durumda daha fazla karbon hammadde kullanılır.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bununla birlikte, kullanılacak malzeme sadece karbon ile sınırlı değildir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Birçok farklı hammadde mevcuttur ve bu malzemelerin tamamı yurtdışından ithal edilen ürünlerdir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Bu nedenle, karbon soket fiyatları kişiden kişiye farklılık gösterir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Karbon soketin yapım süresi, hastanın aciliyet durumuna bağlı olarak 1 veya 2 gün içerisinde tamamlanabilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Ancak, burada önemli olan işi aceleye getirmemektir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Güdüğün deneme soketine uyum sağlaması sonrasında kalıcı karbon soketin dökülmesi daha uygun bir seçenektir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Protez bacak, uygun şekilde tasarlandığında ve kullanıcının ihtiyaçlarına göre uyarlandığında genellikle rahat bir kullanım sunar.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Ancak, başlangıçta bir adaptasyon süreci gerekebilir.

accept check good mark ok tick svgrepo com 2 Kullanıcılar, protezlerini rahatça kullanabilmek ve hareket etmek için fiziksel terapi ve eğitim alırlar.

provitalprotez

arrow 2 circlepath circle fill svgrepo com Soru Sor

arrow 2 circlepath circle fill svgrepo com Telefonla Görüş

arrow 2 circlepath circle fill svgrepo com Görüntülü Ön Muayene Talep Et

arrow 2 circlepath circle fill svgrepo com Kliniğimize Gelmeden Önce Görüntülü Ön Muayene Olabilirsiniz

Harita
Scan the code